czwartek, 2 czerwca 2011

Najpopularniejszy program motoryzacyjny na świecie

                                         Top Gear
Top Gear  (pol. najwyższy bieg) – brytyjski magazyn motoryzacyjny telewizji BBC .Jego nadawanie rozpoczęto w 1977 roku, początkowo prowadziła go znana prezenterka BBC Angela Rippon. Program zaczynał jako typowy informacyjny magazyn motoryzacyjny, prezentujący nowe modele samochodów i inne zagadnienia związane z motoryzacją, jak bezpieczeństwo na drodze. Wielki wzrost oglądalności Top Gear nastąpił na początku lat 90., kiedy program zaczął prowadzić Jeremy Clarkson zmieniając profil na nie stroniący od kontrowersji magazyn z elementami show dla miłośników samochodów, akcentujący również emocje i przyjemność z prowadzenia pojazdów. Obok Jeremy'ego Clarksona, program prowadzili wówczas Quentin Willson i kierowcy wyścigowi Tiff Needell oraz Vicki Butler-Henderson.
Pomimo nadal pojawiających się krytycznych opinii nt. profilu programu, Clarkson prezentując swoją samochodową pasję, do dziś jest wierny idei poruszania emocji widzów, m.in. poprzez kontrowersyjne poglądy i pomysły, w tym otwartą polemikę z przepisami i ludźmi odbierającymi przyjemność płynącą z jazdy nieżyciowymi, jego zdaniem, ograniczeniami i przepisami. Nie tylko wśród widzów jest znany z prowokacyjnie antyekologicznych wypowiedzi i ogólnego stylu prowadzenia, który można by scharakteryzować jako "bunt przeciw wszelkim formom rozdmuchanej poprawności politycznej".
Program, cieszący się sporą rzeszą wielbicieli i wiernych widzów, stał się wpływowy i opiniotwórczy na rynku motoryzacyjnym m.in. dzięki formule bezkompromisowego prezentowania poglądów, również na temat konkretnych modeli samochodów. Krytyka zespołu Top Gear mogła oznaczać spore kłopoty dla producenta, jak np. w przypadku Forda Ka, którego sprzedaż w Wielkiej Brytanii zmalała po uwadze w Top Gear, że "wygląda jak żaba"[potrzebne źródło]. Jeremy Clarkson spotykał się wielokrotnie z zarzutem stronniczości, w tym - niechęci do niemieckich marek.
Po odejściu Clarksona, próbującego rozwijać własną karierę telewizyjną, show nieco stonował swój bezkompromisowy obraz. Jego sukces sprawił, że w połowie lat 90. inne brytyjskie programy motoryzacyjne zaczęły imitować jego format (jak Driven lub Pulling Power). Jednakże bez telewizyjnej osobowości Clarksona widownia programu spadła z 6 do poniżej 3 milionów. W 2001 BBC zdecydowała zakończyć program, w następstwie czego jego prezenterzy przeszli do brytyjskiego kanału 5 telewizji, prowadząc tam program 5th Gear.


 Prowadzący

Jeremy Charles Robert Clarkson (ur. 11 kwietnia 1960 w Doncaster) – angielski dziennikarz telewizyjny, zajmujący się motoryzacją oraz prezenter programu Top Gear (pozostali to: James May i Richard Hammond), a także publicysta i podróżnik.
Clarkson zdobywał wykształcenie w szkole średniej w Repton, z której – jak twierdzi – został usunięty za naganne zachowanie. Po opuszczeniu szkoły, pracował w firmie swoich rodziców, gdzie zajmował się sprzedażą zabawek - Misiów Paddingtonów. Następnie zatrudnił się w redakcji Rotherham Advertiser, gdzie szlifował swój talent dziennikarski. Połączył go ze swoją pasją motoryzacyjną i wspólnie z Jonathanem Gillem założył Motoring Press Agency. Agencja Clarksona prowadziła przeznaczone dla prasy lokalnej testy samochodów. Recenzje samochodów autorstwa Clarksona trafiały też do specjalistycznych magazynów samochodowych, takich jak Performance Car.
Prowadzi w BBC cykliczny program poświęcony samochodom oraz sportom motorowym Top Gear. Był także prezenterem cyklu Jeremy Clarkson's Extreme Machines, w którym zajmował się innymi pojazdami - samolotami, łodziami podwodnymi oraz amfibiami. Program Top Gear emitowany był w Polsce na TVN Turbo i nieobecnym już na naszym rynku BBC Prime, obecnie zaś nadają go BBC Knowledge, BBC Entertainment i BBC HD. Clarkson pisze cotygodniowe felietony do The Sunday Times i do The Sun.
Jeremy posiadał w swojej karierze już kilka egzotycznych samochodów: Ferrari F355, Mercedesa SL 55 AMG, Jaguara XJR, Lamborghini Gallardo Spyder, Forda GT, Astona Martina V8 Vantage (jego żony), Caterhama Seven R500 (jego żony).
Prezenter miał wypadek samochodowy podczas kręcenia zdjęć do 12 serii Top Gear. Celowo wjechał w ścianę z cegieł samochodem ciężarowym. Efekt zderzenia był znacznie intensywniejszy, niż się prezenter spodziewał. Jest to pierwszy tak poważny wypadek Clarksona od 31 lat.[1]
W trakcie kręcenia programu Top Gear, Jeremy odbył wiele podróży po całym świecie dokonując efektownych wyczynów. M.in. przepłynął samochodem-amfibią własnej konstrukcji przez kanał La Manche wspólnie z Richardem Hammondem i Jamesem Mayem. Clarkson i May są ponadto pierwszymi ludźmi którzy dotarli samochodem na północny biegun geomagnetyczny (78°30'N, 69°W). Wyprawa była elementem zorganizowanego na potrzeby Top Gear wyścigu z psim zaprzęgiem którym jechał Richard Hammond.


Richard Mark Hammond (ur. 19 grudnia 1969 w Solihull), pseudonim: "Chomik" (ang.: "Hamster") – brytyjski dziennikarz i jeden z prezenterów popularnego programu telewizyjnego Top Gear (pozostali to: James May i Jeremy Clarkson). W Polsce program jest nadawany przez stację BBC Knowledge i BBC Entertainment. Richard ma swoją cotygodniową rubrykę w dodatku motoryzacyjnym The Daily Mirror. Wcześniej pracował w radiu York i radiu Cumbria. Jego nick wziął się od nazwiska albo od jego wzrostu.
Ma żonę Amandę, lepiej znaną jako Mindy[1] (ślub odbył się 4 maja 2002 r.) oraz dwie córki Isabellę i Willow.
Posiadacz trzech koni, czterech psów, dwóch kotów, królika oraz kur i owiec. Jest posiadaczem m.in.: dwóch Land Roverów, Suzuki GSXR 1000, Dodge Chargera, Porsche 911, Fiat Barchetta, Morgan V6 Roadster i Mustanga Shelby GT390.
Richard Hammond prowadził również program Brainiac, gdzie przeprowadzał niekonwencjonalne a czasami też kontrowersyjne eksperymenty w konwencji popularnonaukowej. W Polsce program Brainiac jest obecnie nadawany przez kanał telewizyjny Discovery Science.

James Daniel May, pseud. Kapitan Powolny, ang. Captain Slow (ur. 16 stycznia 1963 w Bristol) – brytyjski dziennikarz, współpracownik i prezenter Top Gear, wraz z Richardem Hammondem i Jeremym Clarksonem. Pisze również cotygodniowe felietony motoryzacyjne w „The Daily Telegraph”.
May znany jest z kończenia prawie wszystkich konkurencji rozgrywanych między prezenterami Top Gear na ostatnim miejscu, co dało mu przydomek Kapitan Ślimak wśród fanów i pozostałych prezenterów.

Stig – kierowca wyścigowy testujący samochody na torze w brytyjskim programie motoryzacyjnym Top Gear. Zawsze występuje zamaskowany

1 komentarz: